krīzes sociālā cena: 40% bērnu dzīvo nabadzībā

Šonedēļ visai skaļu rezonansi izraisīja britu nevalstiskās organizācijas Oxfam klajā nākušais pētījums par globālo nevienlīdzību, kurā tika atkāts, ka laikā no 2008. – 2011. gadam, kad pasaule bija ieslīgusi finanšu krīzes skavās, pasaules miljardieru skaits ir dubultojies.

Vēlvairāk, šonedēļ arī UNICEF publicēja jauno pētījumu “Recesijas bērni”, kurā tiek secināts, ka finanšu krīzes rezultātā laikā no 2008. – 2012. gadam bērnu skaits attīstītajās valstīs (ES un OECD dalībvalstis), kuru apstākļi ir zem nabadzības sliekšņa, ir palielinājies par 2.6 mijoniem. Tā ir vesela Latvija un Islande kopā.

Visnepatīkamākais, protams, ir fakts, ka Latvija atkal izceļas uz pārējo Eiropas valstu fona un ir viena no 5 valstīm (kopā ar Grieķiju, Horvātiju, Īriju un Islandi), kur nabadzībā dzīvojošo bērnu skaits pa šiem krīzes gadiem ir palielinājies par vairāk nekā 50%. Turklāt, Latvijā procentuāli gandrīz 40% bērnu dzīvo zem nabadzības līmeņa, kas ir otrs sliktākais rādītājs Eiropā (2008.gadā tie bija 23%).

Kas nekaiš Dombrovskim tagad sēdēt mīkstajos Briseles krēslos, bet šādi dati ir skandāla vērti. Ir jau labi, ka ‘s dokumentami nam vsjo porjadki’ kā Mirtas tante teiktu un budžeta deficīts ir nomazināts līdz minimumam un eiro ieviešanas ambīcija ir īstenota, taču šo ambīciju sociālā cena ir milzīga.

Varbūt tā entuziastu grupa, kura skaitļo okupācijas zaudējumus, varētu paskaitļot kaut ko mazliet aktuālāku – sociālo cenu, glābjot Parex un īstenojot Dombrovska &IMF/ES austerity programmu. No šiem vaininiekiem varētu vismaz mēģināt piedzīt kādu sāpju naudu vai pakaunināt ar kādu izmeklēšanu (es nejokoju; iedvesmai var te palasīt par Starptautisko pilsoņu parādu audita tīklu – International Citizen Debt Audit Network).

Var jau iebilst un teikt, ka šī nav tendence raksturīga tikai Latvijai. Protams, miljardieru skaita dubultošanās lieliski pierāda augstos tempos pieaugošo nevienlīdzību un noslāņošanos ne tikai valstu iekšienē, bet arī starp-valstiski. Elite ar politisko un sociālo kapitālu un tai pietuvinātais vidusslānis spēj vai nu izvairīties no tiešām sekām vai pat nopelnīt, taču vairākums, kuru vienīgais resurss ir algots darbs, nabadzība bieži vien ir rokas stiepienā.

Bet.

Kāds par to nes atbildību. Kāds par to saņem atalgojumu.

Advertisements

One thought on “krīzes sociālā cena: 40% bērnu dzīvo nabadzībā

  1. Ļoti skumji, bet labi, ka kāds beidzot runā par nabadzību bērnu vidū, jo citādi vienmēr tikai vispārīgi par vispārējo nabadzību. Ir jau arī tā, ka LV valsts to noslānošanos un nabadzību bērnu vidū tikai veicina, nekādi neatbalsto, piemēram, vienlīdzīgas iespējas uz izglītību, jo vecākiem joprojām tik daudz kas pašiem jāpērk skolai. Kad es salīdzinu, ko es nopērku bērnu izglītībai šeit, Anbglijā, un kas viņiem jānopērk Latvijā, lai bērns varētu sasniegt kaut vai savas tiesības uz izglītību. Tiešām skumji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s