Diletantisma paradīze

Kā vēl lai dēvē valsti, kuras prezidents ir ārsts, finanšu ministrs – mehanizators, aizsardzības ministrs – veterinārsts, parlamenta deputāts – svarcēlājs, komponists, zemnieks, Pasažieru vilciena valdes loceklis – satiksmes ministra šofera dēls. šo sarakstu varētu turpināt. Diemžēl. 

Visbriesmīgākais, ka šie vairs nav izņēmumi, bet jau kļūst par ierastu un normālu praksi, kas attīstās īpaši tagad priekšvēlēšanu gaidās. 

“Diena” nesen rakstīja par dziedātāju Lily, kura kandidēs Jelgavas pilsētas pašvaldību vēlēšanās.

Es patiešām apbrīnoju šādus cilvēkus! Es zināju, ka šī ‘fabrikante’ māk dziedāt (hm, bet varbut tā ir tikai mediju uzburtā ilūzija par šo?), bet nezināju, ka viņai būtu arī ievērojamas zināšanas pašvaldību attīstības, ekonomikas, politikas jautājumos.

Apskaužami. Man nav tik lielas drosmes, lai tagad, piemēram, sāktu vadīt kori “Kamēr” vai operēt aklo zarnu, pat ja man šķistu, ka es ar šiem uzdevumiem lieliski tiktu galā.

Par ko tas viss liecina. 

1. pirmkārt, tas ir atsevišķu cilvēku grupas ārkārtēji augstais pašnovērtējums un pārliecība par savām universālajām spējām, zināšanām un prasmēm, kas ļauj viņiem veikt gandrīz jebkuru darbu. 

2. otrkārt, atsaucoties uz tēzi, ka ģenialitāte piemīt pavisam nelielam civilizācijas procentam, faktiski varam konstatēt, ka  Latvija ir ģēniju zeme.

3. treškārt, šī masīvā ģenialitāte un šo cilvēku atrašanās daudzos ļoti svarīgos amatos varētu  arī tik pat ģeniāli atrisināt daudzas valsts problēmas. 

4.  ceturtkārt, pat ja tai sabiedrības daļai, kas nav tik ģeniāla, šķiet, ka šie ģēniji nevis risina, bet rada problēmas, ģeniji uzskata, ka viss ir kārtībā un, piemēram, pašreizējā krīze ir ‘nasing spešal’. 

 

****

No kurienes ir šis priekšstats, ka spēja uzkomponēt nacionālos hītus, skaisti dziedāt, izoperēt sirdi, seksīgi izskatīties, skaisti izart vagu kartupeļu laukā, izārstēt telēnam klibo kāju, uzvarēt Olimpiskajās spēlēs, utt automātiski rada spējas vadīt valsti, risināt politiskas, ekonomiskas, sociālas problēmas, sekmēt attīstību? 

Mani tiešām skumdina šī vieglprātība un paviršā attieksme pret valsti, kuru šādas Lily, Ščerbatihi un Co izrāda, kandidējot un pieņemot politiski un valstiski atbildīgus amatus. 

Mēs neesam ģēniju zeme, mēs esam diletantu paradīze, kuru sargā zemie profesionalitātes griesti, provinciāla iedomība un godaprāta trūkums. 

p.s.

Diletantisms -Pavirša, virspusīga darbošanās bez speciālām zināšanām, prasmes, sagatavotības.

Advertisements

9 thoughts on “Diletantisma paradīze

 1. ha, un šodien “Dienā” publicētajā intervijā Jānis Naglis, atbildot uz jautājumu – vai negrib atgriezties valsts pārvaldē, atbild: “Manas zināšanas nav tādas, lai es varētu valsts pārvaldē kvalitatīvi strādāt — tā ir augstākā matemātika. Es pagaidām vēl mācos vidusskolas 10.klasē.”

  grūti saprast. tā varētu būt arī ironija. Bet ja ne, tad visā šai diletantisma stāsta kontekstā – godiga atbilde.

 2. nu redzi, un diemžēl, tas liecina, ka tādiem cilvēkiem kā tu, Sandra, jau ir pagrūti nolaisties līdz šim “profesionālisma” līmenim… Pagājušā nedēļā Briselē viens NVO pārstāvis man teica: “Cik es zināju sakarīgus cilvēkus no Latvijas, visi tagad ir prom..”
  Bet varbūt var kādu alternatīvu izdomāt kā var iesaistīties?

 3. Sandra Tev pilnībā piekrītu par to Tavu pirmo punktu. Mēs visi esam ar tik augstu pašnovērtējumu, ka liekas mēs spējam visu!!!!

  Un man kā vnk cilvēkam uzrodas jautājums,,kur rodas šādi indivīdi? Tāda pārliecība par “neko”.
  Cilvēki vai nu melo paši sev..vai dzīvo ilūzijās..ka spēs tagad vadīt valsti..!! Un nesaprot, ka viss ir dziļā bedrē…valsts ir bankroējusi, bet no politiķu stāstītā liekas..nekas jau vēl nav noticis..”mēs visu kotrolējam”..”mēs pie tā strādājām”..riebjas jau visi šie teicieni, kas aizmālē tikai acis 😦

  Tev bonus par Tavu rakstu.iesaku ievietot dažos Latvijas portālos vai vdienā 🙂 domāju, ka lielākā daļa piekritīs Tevis teiktajam 🙂

 4. domaju, ka daļēji problēma ir mūsu mazās valsts sindroms – jo mazāks dīķis, jo lielākas izskatās tajā peldošās pīles. Otra problēma – ja šīs pīles nezina, kas ir okeāns, viņas, spoguļojoties dīķa stavošajā ūdenī, arī sev liekas lielas un varenas.

  par manu rakstu publiskošanu publiskākos medijos, mana draudzene Paškritika saka, ka nav ko ākstīties…

  🙂

 5. Paldies autorei!

  Vienkārši ĢENIĀLI. Mēs dzīvojām profānu valstī, kas profanāli to vada un dod darbu citiem profāniem. Tādejādi profānu īpatsvars vairojas, bet profesionāļi ir nevēlami, vēl jo vairāk tādi, kam ir daudz profesionālākas darba vides pieredze.

  Ja jautājam KĀPĒC cilvēki ar augstu profesionālu kapacitāti pamet Latviju, tad iemesli ir gauži vienkārši – viņiem šeit, profānu vidē, nekas sakarīgs netiek piedāvāts, bet, ja palaimējas, arī ir tad viņiem nākas apservisot šos pofānus un katru dienu staigāt ar saķertu galvu.

 6. Ak, jā,

  Sandra, es piekrītu Kārļa lūgumam – lūdzu, mēgini iedot šito Dienai – kontaktējies ar Māru Miķelsoni, ļoti sakarīgu cilvēku un atbildīgo par viedokļu lapu. Ir ļoti būtiski, ka šads viedoklis parādās šobrīd.

 7. bet varbūt tā ir iespēja Lily izaugsmei? varbūt viņa vismaz censtos, salīdzinot ar tiem n-tajiem opīšiem, kuri tiešām atsēž savu laiku? man kā reiz bija pirms pāris dienām iespēja pasē’det disksuijā, kur pašreizējais Rd deputāts, akadēmiķis (nesaukšu vārdus) runāja kategorijās “kompjūters izdomās” un nevarēja atbildēt, kāpēc viņš grib darīt to, ko izdomājis. kā cilvēks – lieliski, kā’opītis droši vien izcils, bet katrai lietai savs laiks un vieta.
  es pat nedomāju, ka problēma ir tik daudz iekš tā, no kurienes cilvēki nāk, bet tanī, ko viņi dara pēc tam. nu paņemam apmācam tās grudrās galvas intensīvos nedēļas kursos par tēmu valsst pārvaldes pamati un lai rullē.

 8. jaa. latvija kaa mazs diikjis. kas nav redzeejushi kaada ir juura, visu muuzju arii domaa, ka diikjis ir juura. tas vienkaarshi ir redzespunkts. kaa jebkuraa lietaa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s