Martin Luter King had a dream and Obama made it true.

atzīšos, es neesmu pati pro-amerikāniskākā persona uz Zemes, bet šajās dienās, kad Obamas uzvara vēlēšanās kļuva par realitāti, es dīvainā kārtā sajutos lepna par šo amerikāņu nācijas lēmumu. Atceros, kaut kad pasen Dienai bija raksts par Obamu, kad viņš vēl nebija oficiāli nominēts kā prezidenta amata kandidāts. Lai arī šķita, ka viņš kā personība varētu iekarot amerikāņu sirdis, tomēr tā vairāk šķita kā utopija. Pirmkārt, jau tāpēc, ka viņš nepieder īstajai partijai – Republikāņiem, kas pēdējos 8 gadus ir valdījuši un noteikti būtu gatavi vēl pavaldīt, un, otrkārt, īstajai rasei. Bet, kā izrādās, Martin Luter King “I have a dream…”  nebija vien sapnis, bet sasniedzams mērķis.

Man ir tāda solidaritātes sajūta ar tiem miljoniem melno, kas Obamas uzvaru uzskata par
melno rases sasniegumu, liekot vienlīdzības zīmi starp dažādām rasēm un ādas krāsām. Ne tikai kenijieši (Obamas tēva dzimtene) priecājas par viņu. Mana kolēģe restorānā, kas ir no Gambijas, bija trešdien tik pacilāta un laimīga.

ASV politikā melnādainie, protams, ir ieņēmuši augstus amatus. Tā pati Condolīza Raisa vai Collin Powell. Taču, zinot ASV prezidenta pilnvaras un tiesības, šis tik tiešām ir vēsturisks pavērsiens.

..

Kādam varbūt šis fakts var šķist nekas īpašs. Taču, vai Eiropai varētu būt savs Obama – EK prezidents no Austrumeiropas? Vai Vācijai varētu būt savs Obama – turku izcelsmes kanclers? Vai Francijai varētu būt savs Obama – musulmaņu prezidents? Vai Latvijai varētu būt savs Obama – krievu izcelsmes prezidents?

Manuprāt, nē. Lai ar kultūru, tautu, rasu sajaukums Eiropā varētu būt vienlīdz liels kā ASV, Eiropā piederība valstij, identificēšanās ar valsti un pienākumiem pret to nav tik visaptveroša. Turks Vācijā ir turks, musulmanis Parīzē ir musulmanis, krievs Latvijā ir krievs. Eiropas valstis ir nacionālās valstis, kur etniskā piederība spēlē diezgan lielu lomu.

3 thoughts on “Martin Luter King had a dream and Obama made it true.

  1. piekrītu Tev!
    Jo vairāk nodarbojos un novēroju integrāciju un mēģinu saprast starpkultūru komunikācijas lieliskās iespējas saprotu, ka tie pamati, uz kuriem stāv mūsu uztvere par pasauli un kārtību tajā ir izšķiroša ietekme tieši tai etniskajai grupai, no kuras nākam pamatā..

    Nu iecietīgajai Zviedrijai arī iet visādi….

  2. vispār, šodien vienā diskusijā kāda sieviete norādija, ka Obama NAV melnais. Jā, koriģēšu, viņš īsti melnais nav, pa pusei tikai. Tāpēc, ir daļa cilvēku, kas nepiekrīt šim ‘vēsturiskuma’ momentam, jo viņš nav 100% melnās rases pārstāvis.

  3. Jā, viņš ir kā Caffe Late, nevis expresso! Man jau ar’šis šķiet varen interesants pagrieziena punkts, bet mani nebeidza pārsteigt tas, kādas summas ir gatavi ziedot amerikāņi kampaņām šajā tik grūtajā finanšu situācijā, lai būtībā apvārdotu cilvēku prātus… Te ir kaut kas no sludinātāju kultūras…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s